Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto

Prasóweczki

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto – Wkrótce wejdą w działanie zmienione przepisy ustawy o usługach finansowych, które dadzą odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na złe konto. Rzecznik Finansowy radzi kiedy to przygotować.
Nowelizację ustawy o usługach finansowych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe ustawy zaczną wchodzić w układu 3 miesięcy po prac ustawy w Serwisie Ustaw.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto

 

– Z projektów do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na złe konto, był źródłem wielkich problemów. W ekstremalnych przypadkach klienci tracili w ostatni zabieg pieniądze, skoro nie było procesu zmuszającego słuchacza do zwrotu środków. Dzięki tej wymianie w większości przypadków otrzymamy je chociażby w przeciągu kilku dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

3 DNI NA POINFORMOWANIE BANKU
W praktyce pomyłka we określeniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta innego użytkownika (o co szczególnie łatwo przy masowych przelewach realizowanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta lub nawet wykonały przelew na konto podane np. w tematach informacyjnych. Do ostatniej chwile, nie było optymistycznej i jednolitej procedury odzyskiwania takich zabiegów. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych użytkownicy, co uniemożliwiało złożenie pozwu w sądzie.

Po kolejach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na niskie konto będzie wyrażałeś swój bank czy WZROST o tym fakcie. Tenże będzie stanowił 3 dni na poinformowanie kliencie o braku i konwencjach braku zwrotu środków w układu 30 dni.

– Zwrot środków będzie kształtowany na dodatkowy rachunek techniczny, co zapewnia pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, dostawca w układu 1 dnia roboczego będzie dostarczał je na konto klienta. Jeśli w umowę zaangażowanych istniałoby dwóch dostawców termin wydłuży się do kilku dni roboczych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w przedsiębiorstwie Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w układu 30 dni, bank czy RUCH będzie przymuszony do dania płatnikowi danych klienci.

– Zapewni to skuteczne dochodzenie prawa na trasie sądowej. Podstawę prawną stanowić będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy roszczenie płatnika jest prawidłowe – mówi Bartosz Wyżykowski.

W praktyce znaczy to, że klient omyłkowego przelewu, który nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie przymuszony do tego wyrokiem sądu i poniesie dodatkowo koszty połączone z procesem.

Powodem do stworzenia proponowanych kolei były przedmioty zgłaszane przez nabywców do Rzecznika Finansowego. Stały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został wykreowany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w projektu formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o potrzeby obywateli, które były przedmiotem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Poradzie Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub zachęconych do pomocy w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o